Potřebuji vyřídit
zpětObčanské průkazy, pasy
- Králíčková Helena
- 27.8.2018
Chci požádat o nový občanský průkaz/pas
Požádat o vydání občanského průkazu může občan u kteréhokoliv obecního úřadu obce s rozšířenou působností - pro občany Velké Losenice je nejbližší Městský úřad ve Žďáře nad Sázavou. Žádost o vydání občanského průkazu ve zkrácené lhůtě lze podat i na Ministerstvu vnitra. Za občana mladšího 15 let žádá jeho zákonný zástupce.
Cestovní pas vydá občanovi obecní úřad obce s rozšířenou působností a v hlavním městě Praze úřad městské části určený Statutem hlavního města Prahy (dále jen „obecní úřad obce s rozšířenou působností“), u něhož občan podal žádost o jeho vydání. Ve zkrácené lhůtě vydá občanovi cestovní pas i Ministerstvo vnitra.
Pokud občan podal žádost o vydání cestovního pasu u zastupitelského úřadu, s výjimkou konzulárního úřadu vedeného honorárním konzulárním úředníkem, vydá cestovní pas obecní úřad obce s rozšířenou působností příslušný podle místa trvalého pobytu občana nebo jeho posledního trvalého pobytu na území České republiky.
Občanský průkaz
Vydávání občanských průkazů je upraveno zákonem č. 328/1999 Sb., o občanských průkazech, ve znění pozdějších předpisů.
Občanský průkaz je povinen mít občan, který dosáhl věku 15 let a má trvalý pobyt na území České republiky.
Občanský průkaz lze na žádost vydat
- občanovi mladšímu 15 let, který má trvalý pobyt na území České republiky
- občanovi, který nemá trvalý pobyt na území České republiky (ukončený trvalý pobyt)
- občanovi bezprostředně po nabytí státního občanství České republiky
- občanovi, jehož svéprávnost byla omezena
Občanovi se vydává
- občanský průkaz se strojově čitelnými údaji a s kontaktním elektronickým čipem (dále jen „občanský průkaz“), nebo
- občanský průkaz bez strojově čitelných údajů (lze vydat pouze v případech stanovených zákonem, má kratší platnost)
Požádat o vydání občanského průkazu může občan u kteréhokoliv obecního úřadu obce s rozšířenou působností, žádost o vydání občanského průkazu ve zkrácené lhůtě lze podat i na Ministerstvu vnitra. Za občana mladšího 15 let žádá jeho zákonný zástupce.
Lhůty pro vydání občanského průkazu
- do 30 dnů
- do 15 dnů občanský průkaz bez strojově čitelných údajů
Občan může požádat o vydání občanského průkazu ve zkrácené lhůtě
- v pracovních dnech do 24 hodin, nebo
- do 5 pracovních dnů
Při podání žádosti o občanský průkaz je při zpracování žádosti pořízena digitalizovaná podoba občana přímo na pracovišti občanských průkazů, donesené fotografie nelze použít.
Pouze při podání žádosti o vydání občanského průkazu bez strojově čitelných údajů je nutno doložit 2 fotografie o rozměru 35mm x 45mm splňující požadavky na technické provedení, stanovené právním předpisem.
Při podání žádosti o občanský průkaz lze použít digitální fotografii pořízenou fotografem, která byla bezodkladně po jejím pořízení zaslána prostřednictvím datové schránky Ministerstvu vnitra. Současně s digitální fotografií se zasílá jméno, popřípadě jména, příjmení a datum narození občana, včetně údajů o obecním úřadu obce s rozšířenou působností, u kterého občan požádá o vydání občanského průkazu. Ministerstvo předá digitální fotografii spolu s identifikačními údaji příslušnému obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností. Pokud občan nepožádá o vydání občanského průkazu do 60 kalendářních dnů od jejího doručení, bude tato digitální fotografie zlikvidována.
Při pořizování fotografie musí fotograf postupovat v souladu s vyhláškou č. 400/2011 Sb., kterou se provádí zákon o občanských průkazech.
- Digitální fotografie občana pořízená pro vydání občanského průkazu fotografem se zasílá do zvlášť zřízené datové schránky Ministerstva vnitra, která je určena pro příjem digitálních fotografií pro občanské průkazy, s využitím elektronického formuláře zveřejněného na portálu veřejné správy, jehož přílohou je digitální fotografie (§ 8 vyhlášky č. 400/2011 Sb.).
- Pořízená fotografie musí splňovat požadavky a technické parametry na fotografii (§ 7 a § 9 vyhlášky č. 400/2011 Sb.).
Náležitosti k vydání prvního občanského průkazu
- rodný list občana, jemuž má být občanský průkaz vydán
Bude-li nezbytné odstranit případné rozpory zjištěné při zpracování údajů uvedených v žádosti s údaji vedenými v registru obyvatel, v evidenci obyvatel anebo v evidenci občanských průkazů nebo v evidenci cestovních dokladů doloží občan další doklady prokazující tyto skutečnosti.
Náležitosti k vydání nového občanského průkazu při skončení platnosti dosavadního občanského průkazu
- dosavadní občanský průkaz
- nemůže-li občan předložit dosavadní občanský průkaz, je povinen prokázat totožnost a předložit potvrzení o občanském průkazu (pokud mu bylo vydáno)
Bude-li nezbytné odstranit případné rozpory zjištěné při zpracování údajů uvedených v žádosti s údaji vedenými v registru obyvatel, v evidenci obyvatel anebo v evidenci občanských průkazů nebo v evidenci cestovních dokladů doloží občan další doklady prokazující tyto skutečnosti.
O nový občanský průkaz doporučujeme požádat 30 dnů před skončením platnosti dosavadního občanského průkazu, nejdříve 6 měsíců před skončením platnosti.
Poškození, zničení ztrátu, odcizení, zneužití dat v identifikačním certifikátu nebo jiné zneužití lze ohlásit u
- obecního úřadu obce s rozšířenou působností
- matričního úřadu
- Policie České republiky (nahlásit lze pouze odcizení občanského průkazu)
- zastupitelského úřadu České republiky v zahraničí (ohlásit lze ztrátu, odcizení, zničení občanského průkazu nebo nebezpečí zneužití dat v identifikačním certifikátu)
- Ministerstva vnitra (ohlásit lze pouze ztrátu nebo odcizení v případě, že se současně podává žádost o vydání občanského průkazu)
Ztrátu, odcizení, poškození, zničení lze nahlásit pouze osobně.
Náležitosti k vydání nového občanského průkazu po ztrátě, odcizení, poškození, zničení
- prokázat svoji totožnost
- potvrzení o občanském průkazu (pokud mu bylo vydáno)
Bude-li nezbytné odstranit případné rozpory zjištěné při zpracování údajů uvedených v žádosti s údaji vedenými v registru obyvatel, v evidenci obyvatel anebo v evidenci občanských průkazů nebo v evidenci cestovních dokladů doloží občan další doklady prokazující tyto skutečnosti (rodný list, oddací list).
Náležitosti k vydání prvního občanského průkazu po ukončení pobytu v cizině nebo při nabytí státního občanství udělením nebo občanovi, který nemá na území České republiky trvalý pobyt
- rodný list
- doklad o státním občanství
Bude-li nezbytné odstranit případné rozpory zjištěné při zpracování údajů uvedených v žádosti s údaji vedenými v registru obyvatel, v evidenci obyvatel anebo v evidenci občanských průkazů nebo v evidenci cestovních dokladů doloží občan další doklady prokazující tyto skutečnosti.
Náležitosti k vydání prvního občanského průkazu občanovi, jehož svéprávnost byla rozhodnutím soudu omezena tak, že není způsobilý požádat o vydání občanského průkazu
- rodný list
- rozhodnutí soudu o omezení svéprávnosti občana
- občanský průkaz opatrovníka nebo jiného zákonného zástupce, a jde-li o opatrovníka, doklad o ustanovení opatrovníkem
Bude-li nezbytné odstranit případné rozpory zjištěné při zpracování údajů uvedených v žádosti s údaji vedenými v registru obyvatel, v evidenci obyvatel anebo v evidenci občanských průkazů nebo v evidenci cestovních dokladů doloží občan další doklady prokazující tyto skutečnosti.
Doklady potřebné k vydání občanského průkazu musí být předloženy v originále, ověřeném opise nebo ověřené kopii. U cizojazyčných dokladů je občan povinen předložit též jejich ověřený překlad do českého jazyka, pokud mezinárodní smlouva, kterou je Česká republika vázána, nestanoví jinak.
Žádá-li občan o zápis titulu nebo vědecké hodnosti, které dosud neměl zapsané v občanském průkazu, je povinen předložit doklad o jejich získání.
V žádosti o vydání občanského průkazu může občan uvést telefonní číslo pro veřejnou mobilní telefonní síť nebo adresu elektronické pošty pro účely poskytnutí informace o možnosti převzetí občanského průkazu.
Převzetí občanského průkazu
- občan je povinen převzít občanský průkaz osobně
- za občana mladšího 15 let přebírá občanský průkaz zákonný zástupce
- za občana, jehož svéprávnost je omezena tak, že není způsobilý požádat o vydání občanského průkazu, přebírá opatrovník, za občana staršího 15 let může občanský průkaz převzít rovněž člen domácnosti, jejíchž oprávnění k zastupování občana bylo schváleno soudem
- obecní úřad obce s rozšířenou působností umožní držiteli provést aktivaci identifikačního certifikátu
- občanský průkaz vydaný ve lhůtě do 30 dnů občan převezme u obecního úřadu obce s rozšířenou působností, u kterého byla podána žádost nebo u úřadu, který si občan uvedl v žádosti
- občanský průkaz vydaný ve lhůtě do 5 pracovních dnů občan převezme u Ministerstva vnitra nebo u obecního úřadu obce s rozšířenou působností, u něhož byla žádost podána
- občanský průkaz vydaný ve lhůtě do 24 hodin v pracovních dnech převezme občan u Ministerstva vnitra
Při převzetí občanského průkazu držitel zadá Bezpečnostní osobní kód
- slouží k autentizaci držitele při fyzickém prokázání jeho totožnosti
- po třetím chybném po sobě jdoucím zadání bezpečnostního osobního kódu se další možnost autentizace držitele zablokuje
- odblokování funkce autentizace držitele provede na žádost držitele neprodleně kterýkoliv obecní úřad obce s rozšířenou působností po prokázání totožnosti držitele
Každý občanský průkaz je vybaven kontaktním elektronickým čipem. Občan může při převzetí občanského průkazu nebo kdykoliv později zadat ještě identifikační a deblokační osobní kód k jeho aktivaci.
Identifikační osobní kód
- slouží k přístupu k identifikačnímu certifikátu a je využíván při vzdálené autentizaci držitele a k přístupu k identifikačním údajům držitele
- po třetím chybném po sobě jdoucím zadání identifikačního osobního kódu se přístup k identifikačnímu certifikátu zablokuje
- odblokování přístupu k identifikačnímu certifikátu držitel může provést zadáním deblokačního osobního kódu
Deblokační osobní kód
- slouží k odblokování přístupu k identifikačnímu certifikátu
- po desátém chybném po sobě jdoucím zadání deblokačního osobního kódu se přístup k identifikačnímu certifikátu zablokuje
- odblokování přístupu k identifikačnímu certifikátu provede na žádost držitele kterýkoliv obecní úřad obce s rozšířenou působností po prokázání totožnosti držitele zadáním nového identifikačního osobního kódu a nového deblokačního osobního kódu držitelem
Bezpečnostní osobní kód, identifikační osobní kód a deblokační osobní kód je tvořen nejméně 4 a nejvýše 10 číslicemi, které si zvolí držitel.
Po dobu platnosti občanského průkazu může držitel bezpečnostní osobní kód, identifikační osobní kód i deblokační osobní kód změnit.
Doba platnosti občanského průkazu
Občanský průkaz je vydán
- občanovi do 15 let s dobou platnosti 5 let
- občanovi staršímu 15 let s dobou platnosti 10 let
- občanovi staršímu 70 let s dobou platnosti na 35 let
Správní poplatky na úseku občanských průkazů (OP)
(položka 8 Sazebníku správních poplatků zákona č. 634/2004 Sb., o správních poplatcích, ve znění pozdějších předpisů)
- vydání OP ve lhůtě do 24 hodin pracovního dne - 1.000 Kč
- vydání OP ve lhůtě do 24 hodin pracovního dne občanům mladším 15 let - 500 Kč
- vydání OP ve lhůtě do 5 pracovních dnů - 500 Kč
- vydání OP ve lhůtě do 5 pracovních dnů občanům mladším 15 let - 300 Kč
- vydání OP bez strojově čitelných údajů s dobou platnosti na 3 měsíce - 100 Kč
- vydání OP občanu mladšímu 15 let - 50 Kč
- vydání OP občanovi staršímu 15 let, který nemá trvalý pobyt na území ČR - 100 Kč
- vydání OP za průkaz poškozený, zničený, ztracený, odcizený, zneplatněný z důvodu nebezpečí zneužití dat v identifikačním certifikátu v kontaktním elektronickém čipu nebo za průkaz obsahující nesprávně provedené zápisy - 100 Kč
- vydání OP z důvodu zápisu titulu nebo vědecké hodnosti anebo jeho vydání z jiného osobního důvodu v době delší než půl roku před uplynutím platnosti dosavadního občanského průkazu - 200 Kč
- převzetí OP u obecního úřadu obce s rozšířenou působností, který občan uvedl v žádosti - 100 Kč
- odblokování elektronické autentizace občanského průkazu - 100 Kč
Při výměně občanského průkazu z důvodu konce platnosti se správní poplatek nehradí. Dosavadní občanské průkazy zůstávají platné do doby v nich vyznačené.
Poučení pro držitele občanského průkazu
Držitel občanského průkazu se strojově čitelnými údaji a s kontaktním elektronickým čipem (dále jen „občanský průkaz") je povinen s přihlédnutím ke všem okolnostem chránit jej před poškozením, zničením, ztrátou, odcizením, zneužitím dat v identifikačním certifikátu nebo jiným zneužitím. Porušení této povinnosti je přestupkem.
Občanský průkaz by měl být nošen ve vhodném obalu a za všech okolností chráněn proti škodlivým mechanickým, chemickým či elektromagnetickým vlivům.
Obvyklý způsob používání občanského průkazu vylučuje:
- vystavování nadměrným teplotám nižším než -10°C nebo vyšším než 50°C;
- vystavení nadměrnému mechanickému namáhání, které by mohlo plastovou kartu nebo elektronický kontaktní čip poškodit (například nošení v zadní kapse kalhot, kde by byla karta dlouhodobě ohýbána);
- vystavování kapalinám, chemikáliím nebo agresivním plynům, které by mohly poškodit plastovou kartu nebo poškodit elektronický kontaktní čip;
- dlouhodobé vystavování intenzivnímu slunečnímu nebo světelnému záření;
- vystavování elektrostatickým výbojům, neúměrnému elektromagnetickému poli či mikrovlnnému záření;
- spojování se zařízeními či systémy, pro něž není určen.
Vydávání cestovních pasů je upraveno zákonem č. 329/1999 Sb., o cestovních dokladech, ve znění pozdějších předpisů.
Cestovní pas vydá občanovi obecní úřad obce s rozšířenou působností a v hlavním městě Praze úřad městské části určený Statutem hlavního města Prahy (dále jen „obecní úřad obce s rozšířenou působností“), u něhož občan podal žádost o jeho vydání. Ve zkrácené lhůtě vydá občanovi cestovní pas i Ministerstvo vnitra.
Pokud občan podal žádost o vydání cestovního pasu u zastupitelského úřadu, s výjimkou konzulárního úřadu vedeného honorárním konzulárním úředníkem, vydá cestovní pas obecní úřad obce s rozšířenou působností příslušný podle místa trvalého pobytu občana nebo jeho posledního trvalého pobytu na území České republiky.
Lhůty a doba platnosti cestovního pasu
Cestovní pas se vydá ve lhůtě 30 dnů s dobou platnosti 10 let, občanům mladším 15 let s dobou platnosti 5 let. Je-li žádost podána na zastupitelském úřadu, cestovní pas se vydá ve lhůtě 120 dnů.
Žádá-li občan o vydání cestovního pasu v kratší lhůtě než 30 dnů, vydá se mu cestovní pas ve zkrácené lhůtě do 5 pracovních dnů, nebo v pracovních dnech do 24 hodin s dobou platnosti 10 let, občanům mladším 15 let s dobou platnosti 5 let.
Podání žádosti o cestovní pas
Občan může podat žádost o vydání cestovního pasu ve lhůtě do 30 dnů u kteréhokoliv obecního úřadu obce s rozšířenou působností a tam vyhotovený pas i převezme. V případě, kdy občan při podání žádosti sdělí, že si přeje převzít cestovní pas u jiného úřadu než podává žádost, bude převzetí cestovního pasu zpoplatněno správním poplatkem ve výši 100 Kč.
Žádá-li občan o vydání cestovního pasu v kratší lhůtě než 30 dnů, vydá se mu cestovní pas ve zkrácené lhůtě, a to
- do 5 pracovních dnů. Žádost může občan podat u kteréhokoliv obecního úřadu obce s rozšířenou působností nebo u Ministerstva vnitra. Cestovní pas vydaný ve zkrácené lhůtě je možné převzít pouze v místě podání žádosti nebo přímo u ministerstva.
- v pracovních dnech do 24 hodin. Žádost může občan podat u kteréhokoliv obecního úřadu obce s rozšířenou působností nebo u Ministerstva vnitra. Cestovní pas vydaný v této zkrácené lhůtě je možné převzít pouze u ministerstva.
Žádost o vydání cestovního pasu ve zkrácené lhůtě nelze podat u zastupitelského úřadu.
Žadatel o cestovní pas se musí k podání žádosti dostavit osobně. Důvodem osobní účasti je pořízení biometrických údajů žadatele, t.j. digitální zpracování fotografie (pořízení technického snímku žadatele), elektronický podpis a pořízení otisků prstů (od 12 let věku). Žadatel tedy nepředkládá fotografii, ale snímek obličeje je pořízen přímo na pracovišti cestovních dokladů (pokud žadatel nosí brýle, obroučky nesmí zakrývat oči a skla musí být čirá). Žadatel též nepředkládá vyplněnou žádost, tato je zpracována přímo na pracovišti po předložení příslušných dokladů.
Orgánu příslušnému k vydání cestovního dokladu občan předkládá matriční doklady v originále nebo úředně ověřené kopii. Pokud je dokladem matriční doklad vydaný matrikou cizího státu, je žadatel povinen předložit český matriční doklad vydaný zvláštní matrikou Brno.
Občanovi, který je držitelem platného cestovního pasu, lze vydat další cestovní pas jen v odůvodněných případech.
V žádosti o vydání cestovního pasu může občan uvést telefonní číslo pro veřejnou mobilní telefonní síť nebo adresu elektronické pošty pro účely informace o možnosti převzetí cestovního pasu.
Vydání cestovního pasu pro občana nad 18 let
Žadatel se dostaví osobně a předloží
- platný občanský průkaz
- odevzdá neplatný cestovní pas (pokud ho vlastní).
Správní poplatek musí být uhrazen při podání žádosti (s některými výjimkami při vydání cestovního pasu ve zkrácené lhůtě, viz níže):
- cestovní pas ve lhůtě 30 dnů - 600 Kč
při podání žádosti na obecním úřadě obce s rozšířenou působností a převzetí na stejném úřadě, uhradí při podání žádosti 600 Kč. Pokud bude mít občan zájem o převzetí zhotoveného cestovního dokladu na jiném úřadě, při převzetí cestovního dokladu uhradí manipulační poplatek 100 Kč.
- cestovní pas ve zkrácené lhůtě do 5 pracovních dnů - 3.000 Kč
při podání žádosti na obecním úřadě obce s rozšířenou působností a převzetí na stejném úřadě uhradí při podání žádosti 3.000 Kč
při podání žádosti na obecním úřadě obce s rozšířenou působností uhradí při podání žádosti 2.000 Kč a při převzetí na Ministerstvu vnitra uhradí 1.000 Kč
při podání žádosti na Ministerstvu vnitra a převzetí na Ministerstvu vnitra uhradí při podání žádosti 3.000 Kč
- cestovní pas ve zkrácené lhůtě, a to v pracovních dnech do 24 hodin - 6.000 Kč
při podání žádosti na obecním úřadě obce s rozšířenou působností uhradí při podání žádosti 4.000 Kč a při převzetí na Ministerstvu vnitra uhradí 2.000 Kč (z časových důvodů lze převzít cestovní pas pouze na Ministerstvu vnitra)
při podání žádosti na Ministerstvu vnitra a převzetí na Ministerstvu vnitra uhradí při podání žádosti 6.000 Kč
Cestovní pas bude vydán s dobou platnosti 10 let.
K převzetí cestovního pasu se žadatel dostaví osobně, předloží občanský průkaz.
Za občana, jehož svéprávnost je omezena tak, že není způsobilý k podání žádosti, podává žádost soudem určený opatrovník po předložení dokladu totožnosti, rozhodnutí soudu o omezení svéprávnosti občana a dokladu o ustanovení opatrovníkem.
Vydání cestovního pasu pro občana od 15 do 18 let
Žadatel se dostaví osobně. Pro vydání cestovního pasu je nutný souhlas zákonného zástupce, který vyjádří svůj souhlas podpisem na žádosti před pracovníkem při příjmu žádosti. Zákonný zástupce je povinen prokázat svou totožnost. Popř. žadatel doloží písemný souhlas zákonného zástupce s jeho ověřeným podpisem.
Žadatel předloží
- platný občanský průkaz
- originál rodného listu nebo úředně ověřenou kopii
- odevzdá neplatný cestovní pas (pokud ho vlastní)
Správní poplatek musí být uhrazen při podání žádosti (s některými výjimkami při vydání cestovního pasu ve zkrácené lhůtě, viz níže):
- cestovní pas ve lhůtě 30 dnů - 600 Kč
při podání žádosti na obecním úřadě obce s rozšířenou působností a převzetí na stejném úřadě, uhradí při podání žádosti 600 Kč. Pokud bude mít občan zájem o převzetí zhotoveného cestovního dokladu na jiném úřadě, při převzetí cestovního dokladu uhradí manipulační poplatek 100 Kč.
- cestovní pas ve zkrácené lhůtě do 5 pracovních dnů - 3.000 Kč
při podání žádosti na obecním úřadě obce s rozšířenou působností a převzetí na stejném úřadě uhradí při podání žádosti 3.000 Kč
při podání žádosti na obecním úřadě obce s rozšířenou působností uhradí při podání žádosti 2.000 Kč a při převzetí na Ministerstvu vnitra uhradí 1000 Kč
při podání žádosti na Ministerstvu vnitra a převzetí na Ministerstvu vnitra uhradí při podání žádosti 3.000 Kč
- cestovní pas ve zkrácené lhůtě, a to v pracovních dnech do 24 hodin - 6.000 Kč
při podání žádosti na obecním úřadě obce s rozšířenou působností uhradí při podání žádosti 4.000 Kč a při převzetí na Ministerstvu vnitra uhradí 2.000 Kč (z časových důvodů lze převzít cestovní pas pouze na Ministerstvu vnitra)
při podání žádosti na Ministerstvu vnitra a převzetí na Ministerstvu vnitra uhradí při podání žádosti 6.000 Kč
Cestovní pas bude vydán s dobou platnosti 10 let.
K převzetí cestovního pasu se žadatel dostaví osobně, předloží občanský průkaz.
Za občana staršího 15 let může žádost podat člen domácnosti, jehož oprávnění k zastupování občana bylo schváleno soudem. Byl-li nezletilý svěřen do pěstounské péče, je vyžadován souhlas rodiče.
Vydání cestovního pasu pro občana mladšího 15 let
Za občana mladšího 15 let podává žádost zákonný zástupce (jeden z rodičů). Zákonný zástupce je povinen prokázat svou totožnost. Místo zákonného zástupce může podat žádost pěstoun; osoba, které byl občan mladší 15 let svěřen do péče, nebo ředitel zařízení pro výkon ústavní výchovy nebo zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc, které pečují na základě soudního rozhodnutí o občana mladšího 15 let. Tyto osoby připojují k žádosti souhlas zákonného zástupce s jeho ověřeným podpisem a rozhodnutí soudu.
Zákonný zástupce se dostaví společně s občanem (dítětem), kterému má být cestovní pas vydán a předloží
- originál rodného listu dítěte nebo úředně ověřenou kopii
- platný občanský průkaz (zákonného zástupce)
- odevzdá neplatný cestovní pas dítěte (pokud již byl dítěti dříve vydán)
Správní poplatek musí být uhrazen při podání žádosti (s některými výjimkami při vydání cestovního pasu ve zkrácené lhůtě, viz níže):
- cestovní pas ve lhůtě 30 dnů - 100 Kč
při podání žádosti na obecním úřadě obce s rozšířenou působností a převzetí na stejném úřadě, uhradí při podání žádosti 100 Kč. Pokud bude mít občan zájem o převzetí zhotoveného cestovního dokladu na jiném úřadě, při převzetí cestovního dokladu uhradí manipulační poplatek 100 Kč.
- cestovní pas ve zkrácené lhůtě do 5 pracovních dnů - 1.000 Kč
při podání žádosti na obecním úřadě obce s rozšířenou působností a převzetí na stejném úřadě uhradí při podání žádosti 1.000 Kč
při podání žádosti na obecním úřadě obce s rozšířenou působností uhradí při podání žádosti 500 Kč a při převzetí na Ministerstvu vnitra uhradí 500 Kč
při podání žádosti na Ministerstvu vnitra a převzetí na Ministerstvu vnitra uhradí při podání žádosti 1.000 Kč
- cestovní pas ve zkrácené lhůtě, a to v pracovních dnech do 24 hodin - 2.000 Kč
při podání žádosti na obecním úřadě obce s rozšířenou působností uhradí při podání žádosti 1.500 Kč a při převzetí na Ministerstvu vnitra uhradí 500 Kč (z časových důvodů lze převzít cestovní pas pouze na Ministerstvu vnitra)
při podání žádosti na Ministerstvu vnitra a převzetí na Ministerstvu vnitra uhradí při podání žádosti 2.000 Kč
Cestovní pas bude vydán s dobou platnosti 5 let.
K převzetí cestovního pasu dítěte se žadatel – zákonný zástupce dostaví osobně, předloží občanský průkaz.