Aktuality
zpětPříprava na jaro 2021
- Svatopluk Klusáček, starosta obce
- 12.2.2021
Dnes, kdy píši článek, je zima v plné arktické nebo spíše sibiřské síle. Tuhá zima je to na naše zvyklosti, na Sibiři to je vlastně pohodový stav. A také mi končí karanténa způsobená pozitivou na vir.
Řádění viru a mutací je v plné síle, ale tady si dovolím dodat – za vydatné podpory vládních struktur a nejen v naší zemi. Nejméně ohrožené skupiny jsou doma, a místa s vysokou koncentrací jako velká obchodní centra jsou otevřená a plná od rána. Za rok není ani základní odpověď na to, kdy bude lék, proč se uvádí tolik peněz do očkování a žádné do vývoje léků? Jak to, že se nákaza šíří na svazích hor a ne v okolí letišt a nádraží, tedy pokud přicestovalala letadlem nebo vlakem. Proč státy, které prostřednictvím velení EU sponzorovaly vývoj vakcíny, jí mají nejméně atd. Každý si může zkusit pátrat. Jak je možné, že účinné prostředky nejsou zdarma, ale např. respirátory u nás jsou nějak cennější než jinde. Ale hlavně ani jedna skupina poslanců nenapsala, jaký je plán na letošní léto, zbytek roku a dále. Asi je jasné, že nějaká omezení budou, jenže musí být přiměřená, účinná, důvěryhodná a vymahatelná.
K čemu je chlubit se, jak máme plné továrny pracujících a nemáme nezaměstnanost, a přitom se nutí lidé žít v domácím vězení pod palbou strachu a současně se utrácejí vlaky peněz, které se jen tak nevrátí? K čemu armáda zrovna potřebuje nové transportéry, když aktuální neviditelný nepřítel tu bude asi i v budoucnu napadat občany a spíše bude třeba operativní pomoci v systému lékařství a školství? Nebo už je jasné, že bude nový trasportér na hranici chránit vice? Co dělají všechna ostatní ministerstva a celé jejich agendy, o kterých se celý rok ani nemluví? Komu patří společnosti obchodující se zdravotnickým materiálem? Proč rouška od kraje je oceněna krajem na více než 50 Kč a to stejné se dá koupit za 15 Kč?
To je zmatek, který Vám jen dokreslím příhodou z testování. Už jsem z prvního testu věděl, že jsem pozitivní a při návštěvě testovacího centra mne paní žádala, abych ji svezl autem, že to nevadí, že si sedne dozadu. Tak jsem si nebyl jist, kam až se zpracování informací dostalo.
Ale bez ohledu na stát, my se musíme zamyslet nad stávajícícm způsobem plateb poplatků vybíraných u nás na obci a v maximální míře přejít na bezkontaktní způsob plateb s omezením osobního kontaktu a hotovosti. Rádi bychom tuto oblast řešili odobně jako platby prováděné ostatními poskytovateli služeb prostřednictvím bankovních převodů.
Tak a dost o tom. Na jaře nás čeká dokončení opravy poruchy vodovodu před školou, a také přijdou na řadu úpravy celého prostranství v okolí školy a trochu i v zahradě mateřské školy po odstraněných stromech. Cílem je celková úprava, a po zkušenostech z Pořežína, kdy vzrostlý smrk neodolal větru a zničil 2 osobní vozy, take omlazení a jiná druhová skladba dřevin s ohledem na životnost. V principu před školou budou neovocné stromy a keře vhodné do parku a v prostoru školní zahrady budou vysazeny ovocné stromy. Za školou bude třeba trochu terénních úprav, paní ředitelka má připravený concept, ale spoléhám na aktivitu vedení školy a take sdružení rodičů a klubů působících při škole a podporovaných z rozpočtu obce.
V obecních lesích je situace stejná nebo podobná jako v ostatních lesích okolních vlastníků. Jen se oproti loňskému roku zvýšily ceny za dřevo. Máme stale zasmluvněné dva odběratele a část dřeva řežeme na výrobky. Zima nám dává trochu čas dohnat práce v likvidaci nahodilé těžby způsobené jak polomy, tak kůrovcovou kalamitou. No a na jaře budeme obnovovat části lesa novou výsadnou, půda bude zásobena vodou, tak snad bude jaro i teplotně příznivé pro výsadbu a nezačnou hned vysoké teploty. I tady je možnost se zapojit do obnovy obecního majetku. Jsme rádi, že se o pomoc nebojí přihlásit zástupci všech spolků, které v obci působí a které víceméně pravidelně podporujeme.
Před nedávnem proběhlo jednání s vlastníkem sousedních pozemků v lesích za účelem získání pozemků obecních studen a prameništ do majektu obce pro ta vodní díla, která jsou v těsném sousedství hranic vlastnictví. Pro vzdálenější prameniště bude zajištěna smluvní ochrana prostoru vodního díla a vedení vodovodního řadu. Aktuálně probíhá dokončení geodetických zaměření a tvorba nových provozních řádů vodovodu a kanalizace, a dále související strategie plánu financování obnovy stávajících zařízení. Co si budeme povídat, všechno zařízení stárne a odkládáním obnovy se náklady na obnovu zvyšují mnohem vyšším tempem než příjmy. Počítáme-li i ceny úprav povrchů, tak jsme v rozmezí od 2 do 12 tisíc Kč za 1 metr vodovodu nebo kanalizace plus DPH. Také dokončíme připojení vrtu na vodojem u Račínské cesty – ten bude sloužit jako záloha napájení vodojemu v případě sušších období, která mohou po odkrytí krajiny od vzrostlého lesa, přijít i v dobách, kdy by se to čekalo méně. Na rozdíl od druhého vrtu, který napájí vodojem Bambouch, je zde menší pravděpodobnost průsaku vody chemicky znečištěné.
Vysočina je krásná krajina obhospodařovaná lidmi. Je to zdroj pitné vody i pro část Středočeského, Jihomoravského a Pardubického kraje a pro hlavní město Prahu. V nedávné době byl schválilen zákon na podporu domácích výrobců a dodavatelů potravin. V tom vidím šanci pro majitele půdy a hospodáře na budoucí prosperitu a vyšší efektivitu, protože bude třeba uspokojit potřeby zákazníků. A mnozí občané, i z naší obce, volají po podpoře výroby lokálních potravin a tím nemyslím jen dodávky brambor. Vidím v tom šanci na redukci ploch chemicky ošetřovaných plodin pro průmysl, výrobu elektřiny, paliv a podobně ve prospěch výroby potravin a snad s tím ruku v ruce přijde také tlak vlastníků pozemků a zákazníků na ekologičtější způsob výroby potravin a hospodaření s půdou. Třeba bude i vyšší poptávka po vzdělaných lidech v tomto odvětví, a tedy i více pracovních příležitostí. No a také třeba turista toulající se naší krajinou nebude muset mít obavu utrhnout a sníst planou jahodu na mezi mezi polem a turistickou pěšinkou.
Na závěr Vás zdravím a přeji veselou mysl, aktivní tělo a viru a škůdcům zmar.